Keni problemeve gjumin/ Ja metoda që do ju vërë në gjumë në 2 minuta

Young man in bed , trying to sleep

Gjumi është një nga problemet më kryesore për të gjithë njerëzit në mbarë botën. Sepse pagjumësia shkaktohet nga stresi, regjim i pa balancuar ose problemet psikologjike.

Dritare.net sot ju sjell disa truke që do ju ndihmojnë të flini gjumë në më pak se 120 sekonda

Sekreti i relaksimit dhe gjumit është zbuluar për herë të parë në librin Relax and Win, në vitin 1981. Kjo lloj praktike është diskutuar dhe zbatuar gjerësisht nga njerëz të zakonshëm. Kjo metodë thuhet se është bërë për ushtarët e asaj atyre viteve. Por u dëshmua të jetë e suksesshme në 96% të rasteve pas 6 javëve të testimit.

Dritare.net ka gjetur të gjitha hapat që duhet ët ndiqni për të realizuar këtë metodë.

LEXO DHE :  Ja kur Fatma Methasani bëhet xheloze për Alfion!

 Hapi 1


Relakso muskujt e fytyrës, duke përfshirë gjuhën, nofullën, dhe muskujt rreth syve tuaj.

Hapi 2

Hapni krahët sa  të jetë e mundur. Pastaj relakoni krahët.

Hapi 3


Merrni frymë lirisht. Pastaj, relakosni  këmbët tuaja, nga kofshët deri ne fund.

Hapi 4


Hapat e mëparshëm do të duken të lehtë tani, deh ju do vini re që ju ka relaksuar shumë. Pas 10 sekondash të relaksimit, është koha të liroheni.

Tani shikoni këto foto më poshtë dhe mendojeni veten sikur jeni aty, dhe gjumi do ju zërë për pak sekonda.

Ne shpresojmë që kjo teknikë ushtarake do t’ju ndihmojë, që më në fund të flini më shpejt dhe  më gjatë./A.C/dritare.net

 

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.