Kafshimi i thonjve shkatërron shëndetin

Jo vetëm që kafshimi i thonjve është një zakon të keq, por ai gjithashtu është shumë i rrezikshme për shëndetin tuaj.

Çdo herë që kafshojmë thonjtë tanë, ne rrezikojmë “të tërheqim në fyt” viruset dhe bakteret, të cilat në afat të gjatë dobësojnë imunitetin dhe pastaj çdo sulm i ri i mikroorganizmave patogjene bëhet gjithnjë e më e rrezikshme, paralajmëron Adam Friedman, profesor i dermatologjisë në Universitetin e Uashingtonit DC.

LEXO DHE :  Tre gjimnazistet shqiptare në garën e teknologjisë në Kaliforni/ Ja çmimi që kanë fituar!

“Kur vendosni thonjtë në gojën tuaj, nuk ka kufizim të baktereve dhe viruseve, dhe futja e tyre në trup mund të rezultojë me ftohje, por edhe virus serioz të stomakut. Nëse kafshoni një pjesë të tepërt, është e mundur që të ekspozoni lëkurën e ndjeshme nën thua ndaj miliona mikroorganizmave patogjenë, andaj shumë lehtë mund të infektoheni”, shpjegon Friedman./E.D-Dritare.net

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.