Kacifas/ Tsipras: Greqia bëri gjënë e duhur, zemërimi i justifikuar

Kryeministri i Greqisë Aleksis Tsipras në një emision televiziv atje ka folur për vrasjen e Kostantinos Kacifas në Bularat me 28 tetor nga forcat RENEA.

Ai shprehet mes tjerash se vendi i tij veproi siç duhej vepruar, dhe shton faktin se hidhërimi dhe zemërimi justifikohen plotësisht.

“Unë siguroj se Greqia bëri gjënë e duhur që nga dita e parë. Shqipëria na premtoi se autoritetet ndjekëse do të na japin një zbardhje të plotë në lidhje me këtë ngjarje shumë të pakëndshme. Fakti i pakëndshëm na detyroi të harrojmë se fshati Bularat atë ditë ne ishim në varrezat ushtarake të heronjve tanë të rënë në Shqipëri pas 70 vjetësh të pranisë së ministrit grek të kulturës.Ngjarje e pakëndshme, ne duhet të ecim përpara për t’i caktuar të drejtat minoritetit. Ne do të vazhdojmë në këtë dialog. Ne kemi vendosur një politikë për të zgjidhur problemet kronike në politikën e jashtme”, tha ai./ I.M-Dritare.net

LEXO DHE :  Kryemadhi: Ja si e përjetova tërmetin e 26 nëntorit!

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.