Ja ushqimet që nuk duhet t’i hani kurrë para se të flini!

Më poshtë dritare.net ju tregon ushqimet që ju kurrë nuk duhet t’i hani para gjumit, për të mirën e shëndetit tuaj.

Ushqime të skuqura

french fries

Mos hani ushqime të skuqura para së të flini. Ushqimet e yndyrshme kalojnë përmes sistemit tuaj  më ngadalë sesa proteinat dhe karbohidratet, kështu gjumi juaj do të vështirësohet. Motori i sistemit të tretjes frenon, kur pjesa tjetër e trupit tenton të flejë.

Salcë pikante

Hot Sauce flickr

Arsyeja pse ju duhet t’i shmangni ushqimet pikante kur flini, është shumë e thjeshtë; shkakton rritim në stomak dhe urth. Ju nuk do mund të bëni gjumë të qetë.

Gjeli i detit

Cutting Thanksgiving Turkey

Harrojeni faktin se ngrënia e gjelit para gjumi, ju ndihmon të flini. E vërteta është se gjeli i detit do ju mbajë zgjuar. Kjo sepse ka shumë proteina, dhe proteinat sinjalizojnë trupin për të prodhuar molekulën e motivimit, që ju jep energji.

LEXO DHE :  12 ushqime që duhet të shmangni, nëse jeni me artrit!

Alkooli

Pouring a glass of wine

Pirja e pak vere të kuqe në darkë nuk ju bën dëm, por vetëm se ju nuk do flini rehat. Kjo sepse mëlçia po punon për heqjen e alkoolit dhe zemra rreh më shpejt. Nëse keni planifikuar të pini, pini në drekë më mirë.

Çokollata

lindt chocolates

Një copë çokollatë përmban shumë kafeinë, dhe të gjithë e dimë se kafeina të mban zgjuar. Nëse doni të flini, shmangni çokollatat para gjumit.

Uji

Natalie drinking water

Kur është duke ardhur ora për të fjetur, shmangni ngarkesën e lëngshme në trup. Kjo pasi nuk do bëni gjumi cilësor, duke shkuar shumë shpesh në banjë gjatë natës.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.