Ja ushqimet që na mbrojnë nga helmimi!

Ekzistojnë shumë ushqime, të cilat ndihmojnë në pastrimin e gjakut dhe largimin e toksinave nga trupi ynë.

Më poshtë po rendisim disa nga ushqimet që kanë ndikim më të madh në këtë proces të rëndësishëm.

Karota

Ato janë të pasura me vitaminat A, B6, C dhe K, kalium dhe glutation, proteina që pastron mëlçinë. Për efekt më të mirë, duhet të konsumohen të freskëta sepse gjatë gatimit kjo proteinë shkatërrohet.

Panxhari

Për shkak të antioksidantëve, panxhari është një armë e mirë për mbrojtjen e organizmit nga radikalet e lira dhe për stimulimin e mëlçisë në eliminim më të madh të toksinave nga gjaku.

Hudhra

Hudhra është burim i pasur i sulfurit, mineral esencial, i cili ndihmon organizmin në eliminimin e toksinave.

Majdanozi

Majdanozi ndihmon veshkat të bëjnë punën e tyre dhe të eliminojnë toksinat e tepërta nëpërmjet urinës.

Molla


Mollët janë shumë të pasura me vitmaina, minerale dhe fibra, të cilat ndihmojnë mëlçinë në largimin e toksinave.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.