Ja si të përgatisni kekun më të shijshëm që keni ngrënë ndonjëherë!

Keku është një prej ëmbëlsirave më të preferuara nga të gjithë, por jo gjithmonë kemi recetën e dukur për të bërë perfekte. Receta që dritare.net ju sjell, tregon si të përgatisni kekun më të shijshëm me mollë dhe mjaltë. Nëse dëshironi mund ta shërbeni me akullore.

Përbërësit:

180 gr gjalpë
2/3 gotë sheqer
3 vëzë
½ gota miell
¼ gotë mjaltë
4 mollë
2 lugë çaji sheqer pluhur

Përgatitja:
Fillimisht ngrohni furrën në temperaturë 180 gradë Cecius. Në një tas të madh kombinoni gjalpin dhe sheqerin, më pas trazojini me një mikser elektrik. Shtoni vezët, mjaltin dhe miellin. Përziejini mirë derisa të përftoni një masë brumi homogjene. Prisni mollët në feta të holla. Në formën e kekut hidhni gjysmën e brumit. Renditni fetat e mollës dhe spërkatini me sheqer pluhur. Hidhni edhe brumin e mbetur dhe vendoseni në furrë të piqet për 25-30 minuta./dritare.net

LEXO DHE :  Unioni i Gazetarëve thirrje qeverisë: Tërhiq paketën Antishpifje!

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.