Ja pse perimet e ngrira janë më të shëndetshme, sesa ato të freskëta!

Nëse ju mendoni se perimet i humbasin vlerat e tyre ushqyese pasi ngrinë, e keni gabim. Dritare.net jua tregon më poshtë arsyen pse perimet e ngrira janë më të shëndetshme sesa ato të njomat.

Perimet që janë të ngrira, zakonisht janë këputur pasi janë pjekur plotësisht në kushte natyrale. Jo te ngrirat janë perime jo të sezonit dhe zakonisht këputen pa mbaruar procesin e pjekjes dhe humbin vlerat duke qëndruar në dyqan dhe duke u ekspozuar ndaj diellit./E.B-dritare.net

LEXO DHE :  Pse Rumania po importon mbeturina!

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.