Ja pse mollët kanë pika të vogla në sipërfaqe!

E keni vërejtur që mollët anë e mbanë sipërfaqes së lëkurës, kanë disa pika të vogla ngjyrë kafe?

Nëse nuk e dini pse i kanë, ua tregojmë në të dritare.net. Ato quhen lenticele, dhe nuk janë unike vetëm për mollët, por gjenden dhe në dardha, patate, kivi dhe shumë fruta të tjera.

Lenticelët  luajnë rol kyç te molla, si hunda te njeriu. Shërbejnë që molla të mos thith dyoksid karboni.

LEXO DHE :  Kardashianët duan që Kylie Jenner të rikthehet me Travis Scott!

Pa lenticelet, bimët nuk do të ishin në gjendje të “merrnin frymë”, dhe nuk besojmë që ndonjë nga ne do të donte të mbante në dorë një mollë të asfiksuar./E.B-dritare.net

 

 

 

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.