Ja pse mbretëresha Elizabeth II përdor dy firma të ndryshme!

Ndërsa të gjithë njerëzit përdorin vetëm një firmë, mbretëresha Elizabeth II përdor dy të tilla, madje komplet të ndryshme.

Kur moarkja është në takime pune, ajo nënshkruan me firmën formale “Elizabeth R”. Elizabeth është emri i saj, ndërsa shkronja “R”, do të thotë “Regina”, në latinisht,  mbretëreshë.

Por në takime të tjera, ku nënshkrimet janë më pak formale, ajo firmos duke shkruar “Lilibet”. Mbase duket e çuditshme, por ajo kështu thirrjen nga prindërit dhe gjyshërit, kur ishte e vogël. Madje, një herë, princ George VI tha: “Lilibet është krenaria ime, Margaret është gëzimi im”.

Këtë pseudonim, mbretëresha e ka shumë të vyer dhe dëshiron gjithmonë ta mbajë të gjallë, duke nënshkruar me fjalët “Lilibet”./E.B-dritare.net

LEXO DHE :  Durrës/ Pas 3 orësh në operacion, humb jetën 16-vjeçari që u përplas nga treni

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.