Ja efektet pozitive në shëndet, të orizit të zi!

Orizi i zi, ose ndryshe i quajtur orizi i ndaluar, njihet për vetitë shumë të mira ndaj organizmit. Dikur prodhohej në sasi shumë të vogla, vetëm për elitën kineze, por sot mund ta gjeni shumë lehtë në treg.

Çfarë e bën kaq unik këtë oriz?

Image result for black rise

Duke filluar nga sasia e lartë e antioksidantëve që përmban si rrjedhojë e ngjyrës së errët. Madje ai ka përqendrimin më të lartë të antioksidant-antocianin krahasuar me drithërat e tjera.

Nga konsumi i rregullt mund të parandaloni sëmundjet kardiovaskulare, ndalohet lëvizja e radikaleve të lira, përmirësohet funksionimi i trurit dhe reduktohet inflamacioni. Orizi i zi gjithashtu përmban dhe antioksidantin – Vitaminën E, e cila është e rëndësishme për shëndetin e syve, lëkurës dhe organizmit në tërësi.

LEXO DHE :  Avramopulos: Ja si veprohet, nëse ka kërkesa për rikthimin e vizave!

Prania e phytonutrientëve ndihmon në pastrimin e trupit nga toksinat, përmban sasi të lartë fibrash dhe parandalon shfaqjen e diabetit, duke shmangur edhe obezitetin tek njerëzit që janë të predispozuar.

Ka shumë receta sesi ta gatuani, por që të merrni përfitimet e duhura nga orizi i zi, sugjerohet receta vegane. Dhe ku tjetër përveçse të Veggies Tirana mund të gjeni orizin e gatuar duke i ruajtur vlerat.

Ingredientët veganë i shtojnë ushqimit, në këtë rast orizit të zi, vlerat ushqimore . Ndaj, ne ju sugjerojmë ta provoni. Mjafton të telefononi në numrin 0692077726 dhe menjëherë, kudo që ju jeni, Veggies Tirana e sjell porosinë tuaj. Na besoni, pasi ta keni provuar, nuk do i ndaheni më./E.B-dritare.net

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.