Ja efektet e sodës së bukës, në ndalimin e dhimbjeve të artritit!

Soda e bukës njihet si një produkt çudibërës jo vetëm për pastrim, por dhe për efektet që ka në shëndet. Ai zbardh dhëmbët, largon dhimbjen e stomakut, lehtëson acarimin e lëkurës, urthin etj. Dritare.net ju informon se soda largon dhe dhimbjen e artritit, dhe do ju tregojë efektet.

Zvogëlon përgjigjet autoimunitare

Kur soda futet në trup, ajo kalon nëpër shpretkë (aty ku filtrohet gjaku për sistemin imunitar) Në momentin që soda prek shpretkën, sulmohen shumë baktere dhe bën shpretkën të zvogëlojë reagimin autoimun në trup. Pra ndalon trupin nga vetësulmimi.

Nxit reagimin anti-inflamator

Soda rrit përgjegjësit anti-inflamatore, pasi zvogëlon reagimin autoimun, duke bërë që zonat e lënduara në trup, të mos ndjejnë inflamacion.

LEXO DHE :  Të hënën nis viti i ri shkollor, policia bën paralajmërimin e fortë

Dërgon sinjale për luftimin e baktereve

Makrofagët janë qeliza që luftojnë infeksionet dhe bakteret në plagë dhe lëndime të tjera trupore. Kur ju keni artrit, trupi do pësojë sulme të vazhdueshme, dhe në këtë moment shpretka do dërgojë qelizat makrofage për të larguar dhimbjen. Soda është ajo që ju jep sinjal makrofagëve të zhvendosën në zonën e inflamacionit, për të lehtësuar dhimbjen.

Stabilizon nivelin e pH në trup

Soda stabilizon nivelin e pH në trup, i cili është i rëndësishëm për uljen e inflamacionit. Kur trupi juaj bëhet shumë acid, veshkat, shpretka, zemra, punojnë për normalizimin e aciditetit në trup.

Për të zbutur këtë aciditet, soda është efektive. Ajo normalizon pH në gjak./E.B-dritare.net

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.