Ja 15 frutat dhe perimet që duhet t’i konsumoni gjatë dimrit!

Gjatë dimrit është shumë e rëndësishme të ushqehemi shëndetshëm. Duke qenë se koha është shumë e keqe dhe pjesën më të madhe të kohës e kalojmë në ambiente të mbyllura, për të marrë sa më shumë energji na duhet të konsumojmë sa më shumë fruta dhe perime të shëndetshme.

 Frutat dhe perimet që i përkasin stinës së dimrit janë të pasur në beta-caroten, prandaj ato janë të mira për sytë dhe kanë një efekt mbrojtës në lëkurë, gjithashtu janë të pasur edhe me shumë fibra.

Dritare.net sot në këtë artikull do iu tregojë se cilat janë frutat dhe perimet e sezonit të cilat forcojnë sistemin imunitar, ndihmojnë në luftën kundër stresit, pastrojnë organizmin, dhe kanë shumë vitamina. Falë pranisë së lartë të antioksidantëve arrijnë të ngadalësojnë plakjen e qelizave dhe ju ndihmojnë të jeni më të shëndetshëm duke luftuar kështu stresin, pastrojnë organizmin dhe forcojnë  imunitetin. Për këtë arsye sot po ju listojmë 15 fruta dhe perime të cilat nuk duhet kurrsesi të mungojnë në listën e ushqimeve dhe në tryezat tuaja, gjat ëmuajve të dimrit.

LEXO DHE :  Grabitja e 4.6 milion € në Rinas, ja si punonjësi i aeroportit mundësoi marrjen e parave nga avioni!

Portokallet

Mandarinat

Shegët

Mollë

 

Qitro

Hurma

Kivi

Arra

Lajthi

Bajame

Kopër ./A.C/dritare.net

 

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.