Seksi ilaçi më i mirë për shëndetin. Ja sëmundjet nga të cilat ju mbron!

Seksi është ilaçi më i mirë në botë! Dijetarët tani janë dakord se aktiviteti seksual është një ilaç i vërtetë, si për trupin ashtu edhe për mendjen. Seksi është i mirë për shëndetin, për shumë arsye, më poshtë po u rendisim tetë arsye se përse seksi është i dobishëm.

  1. Ai mbron sistemin kardiovaskular , sipas hulumtimit të publikuar në Journal of Medicine Seksual, seksi ndihmon për të përmirësuar qarkullimin e gjakut dhe zvogëlon nivelet e homocysteinës, një substancë e lidhur me rrezikun infartit dhe trompocideve.
  2. Përmirëson gjumin, hulumtimet shkencore tregojnë se pas orgazmës trupi prodhon prolaktin, një hormon që nxit relaksimin, lufton pagjumësinë dhe përmirëson cilësinë e pushimit.

 

  1. Mund të jetë një qetësues i shkëlqyeshëm

Po ta vini re, pasi keni përfunduar marrëdhëniet bini në një qetësi dhe sikur ju lehtësohet çdo dhimbje.

  1. Është një anti-stres                              Seksi është konsideruar gjithmonë një ilaç i shkëlqyeshëm kundër stresit, kjo për shkak se rrjedhjet lejojnë lirimin e endorfineve që rrisin humorin.
LEXO DHE :  Foto/ Çfarë la pas protesta e opozitës, Veliaj: Qyteti xixë, faleminderit kolegëve

 

  1. Ju ndihmon të mbani trupin në formë . —Përveç palestrës dhe vrapit: seksi është gjimnastikë e shkëlqyer. Ky aktivitet në të vërtetë ju lejon të digjeni mesatarisht 250 kalori.
  2. Seksi është i mirë për trurin – Seksi vepron direkt në aftësitë mendore dhe përmirëson kujtesën.
  3. Ngadalëson plakjen – Aktiviteti seksual ka një funksion anti-plakje. Kjo është në sajë të endorfinave dhe substancave të tjera që lihen në trup gjatë seksit, të cilat veprojnë në lëkurë, duke zvogëluar rrudhat dhe duke e bërë atë të ndritshme.

 

  1. Mbron nga sëmundjet – Studime të shumta kanë treguar, veçanërisht në meshkuj, që kanë një aktivitet të rregullt seksual kanë më pak mundësi për tu prekur nga kanceri i prostatës. V.D/Dritare.net/

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.