Hoqi dorë nga islami/ 18-vjeçarja saudite kërkon azil: Nuk kthehem në shtëpi, më vrasin

Një 18-vjeçare nga Arabia Saudite e quajtur Rahaf Mohammed al-Qunun  është larguar nga familja e saj, dhe tanimë është nën kujdesin e agjencisë së refugjatëve të Kombeve të Bashkuara.

Ajo fillimisht është ndalur në Tajlandë, ndërsa zyrtarët e emigracionit atje janë përpjekur ta kthenin në shtëpi 18-vjeçarem, Por ajo nuk pranoi të shkonte duke thënë se kishte frikë nga familja e saj pasi do ta vriste se ajo kishte hequr dorë nga islami.

LEXO DHE :  Kryemadhi: Ndërkombëtarët, armiq. Ambasadorët fajtorë për gjendjen e Shqipërisë

Ky rast vë edhe një herë në pikëpyetje të drejtat e njeriut në Arabinë Saudite, ndërsa organiztat ndërkombëtare të të drejtave të njeriut kanë shprehur shqetësim për Mohammed al-Qunun, i cila kishte udhëtuar për në Tajlandë me synimin për të shkruar në Australi, ku ajo shpresonte të kërkonte azil./ I.M-Dritare.net

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.