Historia e trishtë/ E qëllonte me hekur në kokë, më zuri gjaku kur e pashë gruan të shtrirë

Historia e trishtë e një familje nga Durrësi u trajtua sot në studion e emisionit “Me zemër të Hapur” në News 24. Gjithë e keqja e tyre e ka zanafillën në një mashtrim, që i ka çuar fëmijët e familjes Shkodra të braktisin shkollën e të lypin, ndërsa kryefamiljarin prapa hekurave.

Drama e tyre nis në vitin 2012-të kur një ndërtues privat i mashtron duke iu marrë banesën private me qëllim që të ndërtonte një pallat, dhe i strehon në një banesë me qira.

“Unë nuk shikoj mirë, firmosa disa letra me atë pronarin dhe ai tha do merrni një hyrje dy dhoma e kuzhinë. Deri sa të ndërtohet pallati, do na linin në shtëpi me qira”,- tregoi kryefamiljari Andon Shkodra.

Të strehuar në një pallat me qira, familja Shkodra e ka gjetur veten ngushtë me faturat e energjisë elektrike, që iu vinin super të larta, deri në 400 mijë lekë siç tregoi Andoni. “Fillimisht dyshova, se muajin e parë na erdhi fatura 20 mijë lekë, pastaj na vinte deri në 4000 mijë lekë.

Shkova u ankova tek OSHEE, ato thanë që sahati është lexuar drejt. Pastaj mora kryeinxhinierin i cili konstatoi tre lidhje të tjera në sahatin tonë, të dy shtëpive dhe të një dyqani. E thirra administratorin dhe aty nisëm të bëjmë debat”,- tha Andoni, raporton BalkanWeb.

Pas këtij momenti, kryefamiljari nuk e ka paguar më energjinë elektrike derisa Natën e Vitit të Ri, administratori ua ka ndërprerë energjinë. Por për t’ju mundësuar fëmijëve një festë si të gjithë, kryefamiljari ka bërë një veprim të jashtëligjshëm, duke e rilidhur vetë energjinë.

LEXO DHE :  “Sabotatori i heshtur” dhe mërzia e parakohshme shqiptare

Në momentin që i ka parë administratori i pallatit ku jetonin me qira ka shkuar t’ju kërkojë sqarime. Derën e ka hapur bashkëshortja e Andonin, e cila edhe është përballur me sulmin e tij.

“Kur dola tek dera e pashë gruan të shtrirë në tokë, dhe ky e godiste me hekur në kokë. Më zuri gjaku e nuk durova dot më”,- tha i prekur Andoni.

“Bëra sherr dhe e qëllova me grushte. Pastaj u mora me gruan se ishte shumë rëndë, e çova në spital”,- tregoi ai më tej.

Por pa kaluar shumë kohë, ai mëson se administratori e kishte paditur dhe kërkonte një dëmshpërblim prej 10 milionë lekësh prej tyre.

Gjykata vendosi në favor të administratorit dhe Andoni, ndonëse invalid u detyrua të paguajë gjobën prej 10 milionë lekësh të vjetra. Kjo situatë e rrënoi edhe më tej gjendjen ekonomike të familjes. Fëmijët e tij, vajza 14-vjeçare dhe djali pak më i madh u detyruan të braktisin shkollën e të lypin.

“Nuk kishim ç’të hanim, mamin e kishim të sëmurë nga koka. Unë braktisa shkollën, se filluan të më tallnin kur mësuan që punojë si kameriere. Pastaj edhe kam lypur…nuk kisha ç’të bëja tjetër”,- tregon me zë të ulët Sidorela, që sot është 19-vjeçe.

5 vjet më vonë nga kjo dramë që iu ka ndodhur anëtarët e familjes Shkodra kanë mbetur rrugëve, pa një strehë dhe në kërkim të drejtësisë, pasi peshorja nuk ka anuar në anën e së vërtetës.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.