Hekuri i lartë, shkakton goditje në zemër dhe tru

Sipas një studimi të fundit, rreziku i një goditjeje në zemër, ose tru, mpiksja e gjakut, janë më të larta te njerëzit që kanë nivel të lartë të hekurit në gjak. Studimet kanë gjetur një lidhje të ngushtë mes nivelit të rritur të hekurit dhe sulmit në zemër dhe goditjeve në tru. Zakonisht,  nivelet e larta të hekurit, janë të përcaktuara gjenetikisht, informon dritare.net

Dhe për njerëzit me nivele të larta hekuri, që përcaktohen gjenetikisht, rreziku për të pësuar ndonjë goditje në zemër është më i madh. Përveç kësaj, duket se ky efekt është nxitur nga një rritje e rrezikut të goditjes kardioembolike, një lloj goditjeje, në të cilën gjaku në arteriet që furnizon trurin është bllokuar, për shkak të një pengesë të ardhur nga dëmtimi në zemër, informon dritare.net

LEXO DHE :  Rama replikon me komentuesit për Rrugën e Kombit: Më dëshirë i bëj të gjitha rrugët pa lekë

 

Por, këto studime duhet të konfirmohen edhe më tej, për të përcaktuar më saktë nëse nivelet e hekurit dëmtojnë ose shkaktojnë goditje në zemër. Hekuri ka shumë funksione në organizëm, por më kryesori  është të çojë oksigjenin në qelizat e kuqe të gjakut. Megjithëse studiuesit kanë zbuluar disa ‘fakte’, për lidhjen mes hekurit dhe goditjes në zemër dhe tru, rezultat kanë qenë konfliktuale./Përshtati: Kadrije Çako/dritare.net

 

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.