Haradinaj, letër Thaçit: E drejta për të zgjedhur t’i kthehet sovranit!

Kryeministri i dorëhequr i Kosovës, i ka dërguar një letër Presidentit Hashim Thaçi, ku e njofton për dorëheqjen e tij të parevokueshme nga funksioni i shefit të qeverisë.

Haradinaj, përmes një postimi në Facebook shkruan se, ka ftuar që të ndërmerren hapat e nevojshëm për shpalljen e zgjedhjeve të përgjithshme nacionale, në mënyrë që e drejta për të zgjedhur t’i kthehet sovranit.

“Sot përmes një letre, i kam njoftuar krerët e institucioneve dhe liderët e partive politike të përfaqësuara në Kuvend, për vendimin e dorëheqjes sime të parevokueshme nga funksioni i Kryeministrit të Republikës së Kosovës. Në përputhje me Kushtetutën e Republikës së Kosovës dhe ligjet e aplikueshme, kam ftuar që të ndërmerren hapat e nevojshëm për shpalljen e zgjedhjeve të përgjithshme nacionale, në mënyrë që e drejta për të zgjedhur t’i kthehet sovranit. Deri në zgjedhjen e Qeverisë së re, do të vazhdoj kryerjen e detyrave kushtetuese si kryeministër dhe Qeveri në dorëheqje”, ka shkruar Haradianj./E.B-dritare.net

Gepostet von Ramush Haradinaj am Montag, 22. Juli 2019

LEXO DHE :  Arta Marku, i dorëzon detyrën Olsian Çelës: E lumtur, që ia pasoj ish-shokut të klasës

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.