Hani fara kungulli çdo ditë, ja pse!

Farat e kungullit janë me të vërtetë të vogla, por përfitimet e tyre dhe vlerat ushqyese janë shumë të mëdha.

Nëse ju hani pak fara kungulli, do të merrni sasinë e nevojshme të yndyrave të shëndetshme në trup, magnez dhe zink gjithashtu.

Rezultate imazhesh për fara kungulli

Dritare.net ka sjellë për ju përfitimet që merrni, nëse hani sa më shumë fara kungulli.

  • Farat e kungullit kanë shumë vlera ushqyese, ato janë të pasura me:

Fibra: 1,7 gram.

karbohidrate: 5 gram.

Proteina: 7 gram.

Yndyra: 13 gram (6 prej të cilave janë omega-6s).

Vitamina K: 18%

Fosfor: 33%

Mangan: 42%

Magnez: 37%

Hekur: 23%

Zink: 14%

Bakër: 19%

 

  • Farat e kungullit janë të pasura edhe me antioksidantë. Ato përmbajnë karotenoide dhe vitaminën E. Antioksidantët që gjenden te farat e kungullit, luftojnë inflamacionin, mbrojnë zemrën tuaj nga sëmundjet. Farat e kungullit gjithashtu mbrojnë qelizat nga radikalet e lira, informon dritare.net
LEXO DHE :  Rama: Rindërtimi do të nisë në familjet me më pak të ardhura, që jetojnë në çadra

Rezultate imazhesh për fara kungulli

  • Farat e kungullit reduktojnë edhe riskun për t’u prekur nga kanceri
  • Përmirësojnë shëndetin e prostatës dhe fshikëzës urinare.

Rezultate imazhesh për fara kungulli

  • Janë të larta në magnez
  • Ulin presionin e gjakut dhe mbrojnë zemrën nga sëmundjet.

Rezultate imazhesh për fara kungulli

  • Nëse keni probleme me gjumin, dritare.net ju këshillon të hani sa më shumë fara kungulli, pasi ato ju ndihmojnë në regjimin e gjumit. Ato janë një burim natyral i triptofanit, një aminoacid që mund të ndihmojë në nxitjen e gjumit.

Rezultate imazhesh për fara kungulli

  • Doni të dobësoheni? Përfshini edhe farat e kungullit në dietën tuaj, ato do t’ju ndihmojnë të qëndroni të shëndetshëm dhe të dobësoheni më shpejt.

Rezultate imazhesh për fara kungulli

  • Mund të përmirësojnë cilësinë e spermës

Imazh i ngjashëm

Nivelet e ulëta të zinkut, lidhen me cilësinë e reduktuar të spermës dhe një rritje të rrezikut të infertilitetit te meshkujt. Meqë farat e kungujve janë të pasura me zink, ato mund të ndihmojnë në përmirësimin e cilësisë së spermës./Përshtati: Kadrije Çako/dritare.net

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.