Grushti i shtetit/ Turqia në ndjekje të 32 diplomatëve, janë arratisur nga vendet ku punonin

Turqia po kërkon ekstradimin e 32 diplomatëve që janë në arrati pasi u tërhoqën nga vendet ku ata punonin për Ankaranë, si pjesë e hetimeve për përpjekjen e dështuar të puçit ushtarak gjatë muajit të kaluar. Lajmin e ka dhënë vetë ministri i jashtëm turk Mevlut Cavusoglu, të premten.

Diplomatët turq në vendet e tjera tani kanë frikë nga lëvizjet që po bëhen në Turqi që pas 15 korrikut, ndaj edhe nuk janë kthyer në Turqi, por janë arratisur.
Ministri i Jashtem i Turqise, Mevlut Cavusoglu
Autoritetet turke kanë arrestuar, ndaluar apo pushuar nga puna mijëra njerëz, duke përfshirë nga rradhët e ushtrisë, punonjësve civil, gjykatës dhe mësues.

Kjo pas tentativës për grusht shteti për të cilën Presidenti Rexhep Tajip Erdogan ka fajësuar një rrjet të gjerë njerëzit që sipas tij udhëhiqen nga kleriku Fetullah Gylen.

Spastrimet kanë shqetësuese aleatët perëndimorë, të cilët po mendojnë për stabilitetin në anëtar të NATO-s dhe partneritetin në luftën kundër Shtetit Islamik. Por, zyrtarët turq janë të zemëruar me reagimin e perëndimit.

LEXO DHE :  Foto/ Arrestohet djali i bosit të drogës në Meksikë, banda e El Capo i vë flakën qytetit

Ministri i Jashtëm Mevlut Çavusoglu, duke folur në një konferencë shtypi në Ankara me homologun e tij iranian, tha se në total 208 diplomatë turq ishin tërhequr nga vendet e tjera, si pjesë e hetimit të grushtit të shtetit, por 32 prej tyre janë larguar në vende të ndryshme me ato në të cilët punonin.

“Ne kemi qenë në kontakt me vendet ku ata ikur dhe janë duke punuar për ekstradimin e tyre”,- tha ai.

Tre atashe ushtarakë janë arratisur, duke përfshirë dy që u larguan nga Greqia për në Itali, dhe një tjetër i cili u largua nga Bosnja, tha ministri, pa specifikuar ku kishte shkuar atasheu i tretë.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.