Goxhaj: Berisha ka bërë pazar me Soros në vitin 2005

Avokati Altin Goxhaj nga studio e emisionit “Arena” në RTV Ora deklaroi se në vitin 2005, ish-kryeministri Sali Berisha ka bërë Pazar me George Soros.

Pjesë nga biseda në studio: 

Edmond Bejtja: E pranoni që Basha është një figurë e lançuar nga Berisha?

Altin Goxhaj: Jo. Berisha ka bërë një pazar me George Soros në vitin 2005. Në atë kohë e kam paralajmëruar vetë Sokol Olldashin në fund të vitit 2004. Në Shqipëri po krijohet poli i qendrës që përbëhet nga bordi i “Mjaft”, Edi Rama, Ilir Meta, Genc Pollo dhe Nard Ndoka. Dhe ky projekt ishte i Soros për të marrë aq vota në 2005, sa të krijohej një aleancë e majtë drejt qendrës pa Fatos Nanon. 

Edmond Bejtja: Pse mund të merrte më shumë sesa mori në 2005?

Altin Goxhaj: Merrte poli qendror vota, e majta vota, bashkoheshin këto dhe hiqnin Nanon dhe qeveriste qendra e majtë. Berisha nuk kishte asnjë alternativë tjetër sepse e dinte se në vitin e 8 të tij, nëse nuk i fitonte ato zgjedhje, PD nuk do të vinte asnjëherë në pushtet dhe bëhej 12 vite e majta./ I.M-OraNews

LEXO DHE :  Kosova në prag të zgjedhjeve të jashtëzakonshme, sot shpërndahet kuvendi

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.