Gjithçka që duhet të dini për revolucionin në futboll

Në kongresin që po mbahet në Romë, UEFA ka vendosur disa rregulla të reja që po shihen si revolucion në lojën më popullore.

Jo vetëm rregulli i golit në fushë kundërshtare por shumë risi të tjera që do të ndryshojnë perceptimin e tifozëve për lojën më të bukur të planetit.

Që nga sezoni i ardhshëm, në mega ekranet e stadiumeve do të sinjalizohen me informacione grafike, aktivizimi i teknologjisë.

Do të shfaqet gjithashtu episodi për të cilin është kërkuar ndihmë nga VAR.

LEXO DHE :  Negociatat/  Franca e pavendosur: Nuk jemi për veto, por nuk duam në BE një Rumani, Bullgari apo Kroaci tjetër

Spektatprët do të informohen nga arbitri kryesor, i cili me mikrofon do të shpjegojë se cili ishte motivi i vendimit të tij, pse duhej të anulonte golin apo ta ligjëronte atë.

Nga ana tjetër në vitin 2024, formati i Champions League, do të ndryshojë.

Turneu i ri do të jetë si Euroliga e Basketbollit por në versionin e saj të futbollit, dhe do të bëhet me 4 grupe me nga 8 ekipe secili./ I.M-Dritare.net

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.