Gazetari i “Corriere”: Shqiptarët, të parët që ndryshojnë kombësi në Itali

Gazetari shqiptar Leonard Berberi i punësuar pranë “Corriere della Sera”, në një lidhje për “Arena” në Ora News, tha se shqiptarët janë ndër të parët që ndërrojnë kombësinë në Itali.

BerberiMund të them se janë ndoshta më të integruarit. Nuk kemi indikatorë të rregullt, por mund të them se janë 420 mijë shqiptarë në Itali, 8.2 për qind e popullsisë. Shqiptarët mund të jenë të parët ose të dytët që ndryshojnë kombësi në Itali. Të parët janë rumunët që favorizohet me faktin se janë pjesë e Bashkimit Evropian./oranews

LEXO DHE :  Kryeministri Rama: Tre konviktet me familjarë te Qyteti Studenti do të shemben

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.