Gazeta New York Times pasqyron vendimin e KQZ për zhvillimin e zgjedhjeve në Shqipëri

Gazeta prestigjioze amerikane New York Times ka pasqyruar vendimin e Kolegjit Zgjedhor për zhvillimin e zgjedhjeve vendore të 30 qershorit, pavarësisht dekretit të presidentit Meta për anulimin e tyre. Në këtë artikull shkruhet se institucioni më i lartë i zgjedhjeve në Shqipëri ka vendosur në favor të mbajtjes votimeve këtë fundjavë. Artikulli i plotë:

“Institucioni më i lartë ligjor i zgjedhjeve në Shqipëri vendosi të hënën në favor të mbajtjes së zgjedhjeve lokale këtë fundjavë, duke shmangur një lëvizje nga presidenti i vendit për t’i anuluar ato.

Kolegji Zgjedhor me pesë gjyqtarë vendosi njëzëri se një parti e vogël politike, e cila kishte kërkuar të çregjistrohej bazuar në veprimin e Presidentit Ilir Meta, duhet të marrë pjesë në votimet e së dielës.

Më parë këtë muaj, Meta tha se po anulonte zgjedhjet, duke thënë se ai kishte frikë se votimi do të ishte “jodemokratik” pa partitë opozitare të qendrës së djathtë që e kanë bojkotuar dhe kjo do të nxisë një konflikt shoqëror. Opozita ka udhëhequr protesta që nga mesi i shkurtit, duke akuzuar qeverinë për lidhje me krimin e organizuar dhe duke kërkuar zgjedhje të reja të përgjithshme.

Kryeministri socialist Edi Rama këmbëngul se zgjedhjet do të vazhdojnë sipas planit, duke akuzuar opozitën për shantazh politik. Parlamenti prej 140 vendesh ka filluar një procedurë të gjatë për të rrëzuar Metën për dyshimin se ka shkelur kushtetutën, vendim për të cilin i duhen 94 vota”, thuhet në këtë artikull./L.F-dritare.net

LEXO DHE :  Nëse doni të jeni në modë, kurrë mos i vishni këto fustane!

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.