Gatimet që i mendonit të vështira, ja si t’i gatuani shumë lehtë

Gratë shpenzojnë tre vjet të jetës së tyre duke gatuar. Dritare.net sugjeron për çdo grua që të mësojë këto truke të dobishme gatimi, që jo vetëm do ju ndihmojnë në gatim por edhe do dini ti  shijoni.

Dritare.net ka gjetur për ju 14 këshilla të reja, që do ju ndihmojnë të bëheni më të afta në gatim.

Si të gatuaj një vezë të përkryer rrethore

Nuk është aspak e vështirë sa e keni menduar deri tani, sepse mjafton të merrni një qepë, e prisni atë në formë rrethore, dhe vendoseni në tigan. Brenda qepës së prerë tani hidhni vezën, dhe ajo nuk do marrë  formë të rregullt rrethore.


Si të gatuani shpejtë mish të shijshëm

Si fillim që ta keni edhe më të lehtë për ta prerë, merrni  shkopinjtë  prej druri për gatim, siç i shihni edhe te figura. Dhe tani filloni e prisni në copa të njëjta.

Barbecue me Cola

Si fillim i vendosni nga njëra anë të marrin shijen e karamelizuar, pastaj ndërkohë që ato piqen në skarë, ju u hidhni Cola.

Një mënyrë e thjeshtë për të nxjerrë  vezët nga kutitë

Para se të hiqni vezët, për t’i vendosur në frigorifer, bëni një vrimë të vogël në lëkurën e tyre me një kunj, madje kjo do ju ndihmojë dyfish sepse pas zierjes do qërohen më lehtë. 

LEXO DHE :  Kjo është arsyeja pse pijet e gazuara në shishe dhe ato kanaçe, kanë shije të ndryshme!

Bëni një tortë vetë, në shtëpinë tuaj

Për të bërë një tortë në kushte shtëpie, të përkryer e të butë, vendoseni shpatullën në ujë të nxehtë për disa sekonda. Kjo do t’ju ndihmojë të rrëshqisni shpatullën në tortë. Dhe kështu do jetë më e lehtë të nxirrni një tortë të shijshme dhe pa u lodhur shumë. 

Gatuani shumë vezë në të njëjtën kohë

Nëse nuk keni kohë apo  jeni shumë persona që keni uri, vendoseni në një peshqir të lagur dhe vendoseni në furrë për 30 minuta. Do ju ndihmojë shumë kjo mënyrë ndërkohë që ato janë gati, ju përgatisni diçka tjetër.

Një mëngjes i mirë në 5 minuta

Jini kreativ në mëngjes që dhe dita t’ju nisë bukur. Mëngjes i shpejtë dhe i këndshëm me proshutë, vezë dhe djathë, shikoni në foton më poshtë, nuk do ju marr shumë kohë për ta gatuar dhe jenë shumë të shijshëm.

Gatuani qofte qofte në furrë

Në një tavë  për pjekjen e ëmbëlsirave, mund të gatuani shumë thjeshtë edhe qofte. Dhe kështu do jetë më lehtë për t’ju që të reduktoni kohën në kuzhinë./A.C/dritare.net

 

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.