Francë, Kana ndalon burkinin në plazh

Jo më “burkinis” në plazhet e Kanës. Ka qenë kryebashkiaku i Kanës në jug të Francës, i cili ndaloi përdorimin e kostumeve të plazhit që mbulojnë të gjithë trupin dhe që njihen me emrin burkinis.
David Lisnard tha se këto veshje myslimane në plazh janë një simbol i esktremizmit islamik dhe mund të shkaktojnë probleme në rendin publik.

Kjo u vendos me vendim komunal. “Hyrja në plazh dhe në det është e ndaluar për të gjithë personat të cilët nuk kanë veshje të duhur, sjellje të mirë dhe respekt i rregullat e higjienës dhe sigurisë së larë.”
Hyrja në plazh do t’i ndalohet kujtdo që është veshur në mënyrë të papërshtatshme dhe që nuk respekton moralin apo laicitetin”- shkruhej në komunikatën e Bashkisë së Kanës.

LEXO DHE :  Pamja që po çmend botën/ Greta Thunberg shfaqet në foton e para 121 vitesh

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.