Fotot e rralla të jugut, në plazh shkohej me rrugë kalldrëmi nga Llogoraja

Në vitet 1930 për të shkuar në plazhet dhe bukuritë e Jugut, duhet të kalojë nëpër rrugët e kalldrëmit të Llogorasë.

Në vitet ’30 nisi edhe rruga mbi qafën e Llogorasë nga kompanitë italiane.

Në atë kohë rruga ishte vetëm me kalldrëm dhe pushuesit kalonin mbi të për të shkuar deri tek plazhet e jugut të vendit.

LEXO DHE :  Barjaba: T’i japim më shumë vend fazës së kapërcimit të kësaj tragjedie

Në fotot e mëposhtme të publikuara nga “Mapo” mund të shihet nisja e ndërtimeve mbi qafën e Llogorasë./ I.M-Dritare.net

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUPPËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.