Fotot e pabotuara/ Mbretëresha Elizabeta II në moshën 6 vjeçare, duke luajtur me shtëpinë e kukullave

 

Shfaqen imazhet e pabesueshme nga një princeshë e re, Elizabeta (tani Mbretëresha Elizabeta II) duke luajtur para shtëpisë së kukullës së saj me motrën Margaret në vitet 1930.

 

Shtëpia e bukur në miniaturë, e quajtur “Shtëpia e vogël”, iu dhurua mbretëreshës së ardhshme në emër të “popullit të Uellsit” me rastin e ditëlindjes së gjashtë të Elizabetës, më 1932.

 

Çelësat e shtëpisë iu dhanë nënës së saj, dukeshës së Jorkut dhe fotografitë bardhë e zi, arkivore tregojnë princeshën Elizabeta dhe motrën e saj Margaret duken para shtëpisë së “vogël”.

LEXO DHE :  'Do i rrëmbente një ministre bionde', Neritan Ceka: Ja si i shpëtova Ramës 230 mijë dollarë!

 

Shtëpia e kukullave, e cila është 24 metra e gjatë dhe tetë metra e thellë, është zhvendosur në bazën e shtëpisë mbretërore të Ëindsor, ku shtëpia është ende e vendosur sot.

Shihni foto që sjell për ju Dritare.net. V.D/Dritare.net/PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.