Foto/ Dy muaj pas zjarrit mbahet mesha e parë në katedralen Notre Dame në Paris

Dy muaj pas zjarrit, që më 15 prill shkatërroi katedralen e famshme ‘Notre Dame’, sot për herë atje është mbajtur nj meshë.

Mesha është e rezervuar për pak persona, të gjithë me kaska sigurie në kokë, sepse struktura është akoma e rrezikshme dhe mund të shembet.

Sipas medieve franceze punimet vazhdojnë me ritme të ngadalta, pavarësisht deklarimeve të ditëve të para, nga 850 milionë eurot e premtuara, kanë ardhur vetëm 9 për qind, ose një shifër ekuivalente me rreth 80 milionë euro.

LEXO DHE :  Kryebashkiakët e majtë marrin mandatin me vendim gjykate

Për momentin, të vetmit që kanë konkretizuar çka kanë thënë, janë privatët që kanë dhuruar sasi modeste parash apo kanë dhënë çeqe, ndërkohë maniatët e mëdhenj ende nuk kanë konkretizuar premtimet e tyre./e.k-Dritare.net

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.