E hëna blu, ja pse është dita më e trishtuar e vitit!

E hëna e tretë e janarit njihet ndryshe si “E hëna blu”.  Për të hënën blu është folur prej kohësh  edhe pse akoma nuk ka asnjë fakt që të vërtetojë. Sipas psikologëve , e hëna më trishtuese e vitit është e treta e janarit, që i takon 21 janarit për 2019. Psikologët thonë se është dita më e mërzitshme, më monotone dhe dita kur njerëzit ndihen pesimistë.  Studime lidhen me faktin, se moti është i paqëndrueshëm dhe me temperature të ulëta, kalimin e periudhës së festive dhe thjesht ideja që është fillimi i një viti të ri me shumë muaj që na presin përpara, i bën njerëzit të ndihen keq e të lodhur, duke mos harruar atë rreth  njerëzish që kanë marrë borxhe ose kanë mbaruar paratë pasi kanë shpenzuar për festa.

LEXO DHE :  Informaliteti/ Dhjetëra biznese të mbyllura në Sarandë, Rama publikon fotot

Sipas një artikulli të ‘The Sun’ ekspertët thonë se hëna do të shfaqet 14 përqind më e madhe dhe më e ndritshme se zakonisht pasi arrin pikën më të afërt të Tokës.

Fenomeni i mrekullueshëm është i dukshëm në të gjithë botën, kur qiellgërvishtëset shkrepin fotot më mahnitëse të hënës.

Por Dr. Gregory Brow tha se hëna mund të qëndronte në qiell deri në orën 8 të mëngjesit, përpara se të shtonte: “Kjo hënë e plotë e ardhshme është e pazakontë në atë që është hëna e dytë e plotë e muajit, kur zakonisht ka vetëm një hënë të plotë për një muaj kalendarik.”/A.C/dritare.net

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.