Duhet t’i lani apo qëroni mollët para se t’i hani? Ja ç’thonë studimet!

Mbase dhe juve ju ndodh shpesh që të lani një mollë mirë dhe pastaj ta hani pa qëruar. Por a është e mjaftueshme kjo, që pesticidet të largohen nga lëkura e mollës?

Dritare.net ju sugjeron që kur të hani mollë, gjithmonë duhet ta qëroni, nëse është rritur jo në kushte natyrale.

Një studim i botuar në gazetën amerikane të Kimisë Bujqësore dhe Ushqimore, tregon se mollët spërkatën me pesticide më shumë se çdo frut tjetër. Këto pesticide gjenden në lëkurën e saj, dhe konsumi i mollës pa qëruar mund të dëmtojë shëndetin. Vetëm larja nuk mjafton, ndaj ju duhet ta qëroni mirë mollën para se ta hani.

LEXO DHE :  Rama: Do të krijojmë ministri për Kosovën

Gjithsesi, mollët e rritura ne kushte jo natyrale kanë pesticide dhe në brendësi të frutit, por zgjidhja më e mirë mes këtyre dy opsioneve do ishte qërimi./E.B-dritare.net

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.