Shijo Dubain në 40 foto

Dubai është një nga emiratet që formojnë Emiratet e Bashkuara Arabe dhe ndoshta më i famshmi nga të shtatë emiratet. Pse? Sepse është më luksozi dhe ekstravaganti. Në më pak se tridhjetë vjet, Dubai ndryshoi nga një fshat i vogël peshkimi në qytetin më të famshëm botëror.

Në këtë artikull do të ecni nëpër qytet për të kuptuar arsyen pse, kur ju mendoni për Dubain, shpejt ju vijnë ndërmend sulltanët, luksi dhe ekstravaganca. Është e qartë se jo të gjithë atje janë aq të pasur sa do e shihni në fotot e mëposhtme, por janë një arsye e mjaftueshme për të menduar ashtu./dritare.net/

Pa dyshim, Dubai është një qytet interesant për t’u parë nga lart

dubai 1

dubai 2

Të gjitha, falë kësaj ‘lodre’ që është e aftë për të krijuar ishuj artificialë

LEXO DHE :  Këto janë 8 plazhet më të bukura, ku mund të pushoni këtë verë!

dubai 3

Për të krijuar këto mrekulli

dubai 4

dubai 8 dubai 5 dubai 6 dubai 7

Por hej, deti është vetëm një nga atraksionet e Dubait. Ju mund të jetoni gjithashtu mbi re

dubai 9 dubai 10 dubai 11 dubai 12

Me pak fjalë, qyteti është shumë tërheqës

dubai 13 dubai 14 dubai 15 dubai 16 dubai 17

Në fakt, shumë qytete dëshirojnë ta kopjojnë atë. Ja një projekt në Monako

dubai 18

Por nuk janë vetëm këto atraksionet. Mund të filloni duke vizituar xhamitë

dubai 19 dubai 20

Pastaj kaloni për të luajtur golf

dubai 21 dubai 22

Ose të darkoni në një restorant të veçantë

dubai 23 dubai 24

Apo të blini diçka në një qendër tregtare

dubai 25

dubai 26

Mund të shkoni gjithashtu për të bërë ski, edhe pse duket e pamundur

dubai 27

Merrni një makinë dhe bëj një xhiro në shkretëtirë

dubai 28 dubai 29

Ose në qytet

epa02669700 A 'Superbus', developed by former Dutch astronaut Wubbo Ockels and his team, speeds along a landing strip while being tested at the airport Valkenburg in Katwijk, The Netherlands, on 04 April 2011. Ockels and other scientists have worked for years on the development of the fully electric powered bus. The bus has a low aerodynamic resistance and is said to reach a speed of up to 250 kilometers per hour (km/h) with up to 23 people on board. EPA/LEX VAN LIESHOUT

dubai 31

Mund të gjeni edhe ndonjë polic

A handout picture released by Dubai poli...A handout picture released by Dubai police on April 11, 2013 shows the police department's new patrol car, a especially modified quarter-of-a-million dollar Lamborghini Aventador, in the Gulf emirate. The introduction of the sports car, which can reach speeds of up to 349 km/h (217 mph), aims to make justice quicker on Dubai's dangerous highways. AFP PHOTO/HO/DUBAI POLICE == RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO/HO/DUBAI POLICE" - NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS ==HO/AFP/Getty Images

dubai 33

Ose disa prej ndërtesave që ata po planifikojnë të ndërtojnë

dubai 34 dubai 35 dubai 36 dubai 37

 

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.