Donald Trump shpall emergjencën për murin ndaj Meksikës

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump do të shpallë një emergjencë kombëtare për të financuar murin e planifikuar kufitar me Meksikën, tha Shtëpia e Bardhë. Ai do të nënshkruajë një projektligj për sigurinë kufitare për të shmangur një mbyllje të qeverisë, por gjithashtu të veprojë për të anashkaluar Kongresin dhe do të përdorë fonde ushtarake për murin. Demokratët e lartë janë përgjigjur duke e akuzuar atë për “shpërdorim të pushtetit” dhe një “veprim të paligjshëm”, informon dritare.net

LEXO DHE :  Sopranoja nga Kosova në skenat e Tokios, interpreton në operën “Don Xhovanit”

Ndërtimi i murit ishte një premtim kryesor zgjedhor nga Trump-i. Por si president ai deri tani nuk ka qenë në gjendje të marrë fondet e nevojshme për ta ndërtuar atë. Kongresi miratoi projektligjin, i cili nuk i plotëson kërkesat e Trump-it për financimin e murit, të enjten. Për të hyrë në fuqi ligji, duhet që presidenti Trump të nënshkruajë./K.C/dritare.net

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.