Do të habiteni kur të shihni, çfarë i shkatërron veshkat!

Mbrojtja e veshkave është një nga gjërat më të rëndësishme, që mund të bëni për shëndetin tuaj. Por nëse ju nuk kujdeseni, bëni gjëra që nuk duhen, ose hani ushqime të dëmshme, mos u surprizoni kur të keni dhimbje ose gjak në urinë.

Dritare.net ka sjellë për ju, gjërat që po ju shkatërrojnë veshkat.

  • Kripa

Kripa e tepërt ju shkatërron veshkat, dhe ju këtë e dini. Kur konsumoni shumë kripë, presioni  i gjakut rritet dhe ju krijohen gurë në veshka

  • Duhani

Jo vetëm që përkeqëson presionin e lartë dhe diabetin e tipit 2, por ju dëmton edhe veshkat. Duhani ngadalëson qarkullimin e gjakut, në veshka, informon dritare.net

  • Alkooli

Nëse konsumoni shumë alkool, veshkat tuaja do të shkatërrohen. Kur vuani nga infeksioni në veshka, ose sëmundje të tjera, alkooli e përkeqëson situatën, dhe çon në sëmundje kronike.

LEXO DHE :  Do ta shpërndani Parlamentin? Ja përgjigjja e presidentit Meta!

 

  • Pijet me gaz

Nëse pini më shumë se dy pije me gaz në ditë, rrezikoheni nga sëmundjet e veshkave.

  • Dehidratimi

Ushtroheni vazhdimisht, por nuk pini shumë ujë? Epo, mos e bëni më këtë gabim, pasi po shkatërroni veshkat tuaja! Që veshkat të funksionojnë siç duhet, kanë nevojë për shumë ujë, informon dritare.net

  • Qetësueset

Pini shumë ilaçe qetësuese? Epo para se ta bëni herën tjetër, flisni me mjekun tuaj. Ndodh që aspirinat shkatërrojnë veshkat dhe shkaktojnë kancer.

  • Edhe drogat, ashtu si alkooli, ju dëmtojnë veshkat.

  • Trajnimi i tepërt, do të dëmtojë veshkat tuaja. Kur ju ushtroheni shumë, kjo mund të shkaktojë rabdomiolizë, një gjendje, në të cilën indet e dëmtuara të muskujve, shkatërrohen shumë shpejt. Rabdomioliza, do të ndalojë qarkullimin e gjakut dhe përhapjen e tij në veshka./Përshtati: Kadrije Çako/dritare.net

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.