Detoksifikoni trupin me këto 12 ushqime!

Detoksifikimi i  trupit është gjëja më e rëndësishme për organizmin edhe shëndetin tuaj. Nëse doni të keni trup të shëndetshëm, ju duhet të punoni dhe përpiqeni vazhdimisht për detoksifikimin e tij.

Dritare.net ka sjellë për ju disa ushqime dhe këshilla për detoksifikimin e trupit tuaj.

 • Megjithëse është i thartë, dritare.net ju këshillon të pini lëng limoni, pasi ai ju mbush organizmin me vitamina C, magnez dhe bakër, që ju ndihmojnë të absorboni më lehtësisht ushqimin. Lëngu i limonit stimulon mëlçinë, për largimin e toksinave. Sigurisht ju largon edhe fryrjen e barkut.

Above view of two mason jar with detox water on dark concrete background. Summer drink with cucumber, lemon and mint. Copy space. Top view or flat lay

 • Hani sallata me perime dhe zarzavate të hidhura. Pak spinaq, marule dhe limon, ju bën mirë për pastrimin e zorrëve dhe largimin e toksinave të rrezikshme nga stomaku.

Greenery veggies composition. Variety of green vegetables and lemons. Top view.

 • Hani edhe bimët e lashta

Assortment of dry tea. Various kinds of tea isolated on white.Different kinds of tea leaves. Tea composition with different kind of tea. Tea concept. Tea leaves

Çajet e thata, limoni i thartë, nenexhiku i thatë, janë të shëndetshme dhe të duhurat për detoksifikimin e organizmit.

 • Përdorni edhe kockat e mishit. Gjyshërit tanë nuk kanë qenë të çmendur, që përdornin kockat në supa të ndryshme. Kockat e pulës, mishit të viçit janë të mira për forcimin e sistemit imunitar, por gjithashtu edhe për trajtimin dhe detoksifikimin e zorrës së trashë.

Broth soup in a cooking pot with ladle on dark stone background. Top view

 

 • Ka shumë mënyra për të pirë ujë. Mund të përgatisni vetë pijë me nenexhik, limon, boronica dhe fruta të tjera. E rëndësishme është të qëndroni të hidratuar. Pasi zorra juaj dhe stomaku kanë nevojë për ujë që të detoksifikohen.

Set of traditional summer refreshing drinks berry mojito. With lime, mint leaves, blackberries, raspberries and cherries. With the ingredients on a dark stone table. Copy space top view

 • Dritare.net ju këshillon të konsumoni edhe çajin jeshil. Është antikancerogjen, dhe sigurisht, ju ndihmon të humbisni peshë. Me gjethet e çajit jeshil, ju mund të bëni edhe ndonjë smothie, ose lëng tjetër me fruta.
LEXO DHE :  Dokumenti/ Rama sot miting në Shkodër, Voltana Ademi s'i jep leje: Do përdor policinë bashkiake

A ceramic cup of Japanese matcha latte with beautiful latte art on wooden table. Selective focus.

 • Bëni një sallatë me lulelakër të skuqur, spinaq, panxhar të kuq dhe mish pule. Është e shëndetshme dhe ju bën të jeni më të shëndetshëm dhe me trup të detoksifikuar.

Healthy salad with grilled chicken,kale.beets and goat cheese

 • Dritare.net ju këshillon të konsumoni edhe një sallatë të tejmbushur me perime dhe zarzavate. Përzini bashkë, avokado, kale, lakër Brukseli, spinaq etj. Hidhini pak kripë edhe vaj ulliri ekstra të virgjër. Pas kësaj ju do të keni një trup të detoksifikuar dhe do të jeni të shëndetshëm.

eating detox salad avocado kale brussels sprouts salad dinner food hands eating green salad

 • Bëni edhe një sallatë të zierë me brokoli, karota, misër, kërpudha etj. Ziejini bashkë dhe shtoni kripë, limon dhe vaj ulliri ekstra të virgjër.

Hot stir fried vegetables on black plate. Healthy asian food concept with copy space.

 • Po lulelakër me shafran Indie keni ngrënë ndonjëherë? Sigurisht që jo. Dritare.net ju këshillon që të përzini lulelakrën, me shafranin e Indisë, pak salcë kosi edhe erëza të ndryshme. Për shije mund t’i hidhni edhe limon. Kjo përbërje do t’ju detoksifikojë mëlçinë dhe ndihmon sistemin e tretjes.

Roasted turmeric cauliflower with greek yogurt dressing. Delicious healthy snack on a dark background, top view

 • Po fuqinë e ananasit e dini? Sigurisht që jo. Ananasi, jo vetëm që ka vitaminë C, por gjithashtu ndihmon sistemin e tretjes dhe pastrimin e zorrës së trashë. Ndërsa ananasi i pjekur në skarë, ka fuqi dyfish dhe ju pastron më shumë organizmin.

Grilled pineapple slices with fresh mint on olive wooden cutting board, gray slate background. top view

 • Në kohët e lashta edhe koperi përdorej për detoksifikimin e mëlçisë, zorrës së trashë dhe mbajtjes shëndetshëm të organizmit. Dritare.net ju këshillon që në çdo gatim që bëni, të hidhni edhe pak kopër./Përshtati: Kadrije Çako/dritare.net

Middle aged female hands cutting fennel over salad bowl. Top down view.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.