CIA fajëson princin saudit, për vrasjen e gazetarit Khoshoggi

CIA beson se princi saudit, Mohammed bin Salman, urdhëroi vrasjen e gazetarit Jamal Khashogge.

Burimet pranë agjencisë thanë që ishte bërë një vlerësim i detajuar i provave, dhe zyrtarët amerikanë mendojnë se një operacion i tillë  kishte nevojë për miratimin e CIA-s.

Arabia Saudite i quan këto pretendime të rreme dhe këmbëngul se princi i kurorës  nuk ishte farë në dijeni për këtë ngjarje.

Gazetari u vra në konsullatën saudite në Stamboll me 2 tetor 2018, dhe trupi i tij nuk është gjetur ende.

LEXO DHE :  Presidenti, garant i shkeljes së Kushtetutës!

Washington Post, gazeta për të cilën punonte Khashoggi, e vlerëson raportin e nxjerrë  nga CIA, sepse bazohet në një telefonatë që vëllai i princit i ka bërë Khashoggi-t, para se të shkonte në Turqi, duke i thënë të shkonte atje, sepse do t’i garantojë siguri.

Megjithatë, Ambasada e Arabisë Saudite e mohon që princi të ketë dhënë urdhër për vrasjen e gazetarit, ndërsa Shtëpia e Bardhë nuk ka bërë asnjë koment mbi raportin e CIA-s./E.B-dritare.net

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.