Çfarë të gatuani në Ditën e Sulltan Novruzit

Sulltan Novruzi është dita kur festojnë besimtarët bektashinj. Në këtë ditë, ringjallet njerëzimi dhe lind shpresa.

Dritare.net ju tregon më poshtë çfarë mund të gatuani, në ditën e sulltan Novruzit.

Në mëngjes duhet të pihet qumësht dhe sherbet, në dy gota rakie, që simbolizojnë nisjen  e një fillim pranvere të ëmbël.

Ndërsa për t’u gatuar, besimtarët bektashinj kanë traditë ashuren dhe syltjashin. Gjithashtu gatuhet byrek me barishte që lulëzojnë në fillim të pranverës. Barishtet duhet të jenë 12 llojesh si për shembull spinaq, nenexhik, lëpjetë, kopër, majdanoz etj.

LEXO DHE :  Çmendet moti në Serbi, në vendin tonë priten rrufe e breshër

Duhet të jenë 12 pasi secila karakterizon 12 muajt e vitit. Në byrek duhet të ketë dhe lekë.

Në këtë festë mund të theret një gjel ose një qengj, pasi është traditë.

Gatime të tjera mund të jenë byreku e qumësht, keku me sherbet, apo gurabije me qumësht /E.B-dritare.net

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.