Çfarë do të thotë të jesh i shëndetshëm seksualisht?

Happy Couple --- Image by ©LWA-Stephen Welstead/CORBIS

Të jesh i shëndetshëm seksualisht do të thotë të kujdesesh për shëndetin tënd fizik dhe emocional duke praktikuar seks të sigurt, të pranosh trupin tënd, seksualitetin dhe marrëdhëniet e tua.

Të kesh një jetë seksuale të shëndetshme ka të bëjë me kujdesin për veten, pavarësisht nëse ke një partner apo jo. Fizikisht, kjo do të thotë të praktikosh seks të sigurt, të testohesh rregullisht për STD, të parandalosh shtatzëni të padëshiruara dhe të shkosh te një mjek nëse ke ndonjë problem.

LEXO DHE :  Si u rrezikua Ismail Kadare nga Banda e Lushnjes

Kënaqësia seksuale, të qenit i qetë me orientimin tuaj seksual dhe identitetin gjinor janë gjithashtu pjesë të rëndësishme të seksualitetit të shëndetshëm. Të kesh një jetë seksuale të shëndetshme do të thotë të dish çfarë dëshiron të bësh apo jo në shtrat dhe të jesh mjaft i sigurt për t’ia komunikuar atë partnerit. Partneri juaj duhet të respektojë kufijtë tuaj, dhe ju duhet të respektoni kufinjtë e tij/saj./dritare.net

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.