Çështja Skripal/ Mbyllet konsullata britanike në Shën Petërburg

Pas akuzave të rënda, nga Londra, për Moskën se, kishte gisht në helmimin me agjentë nervorë të ish-agjentit rus, Seregei Skripal dhe vajzës së tij, Yuila Skripal, Rusia ka urdhëruar edhe mbylljen e konsullatës britanike në Shën Petërburg.  Këtë lajm  e ka bërë të ditur vetë ambasadori britanik në Rusi.

 “Disa ditë më parë u organizua pritja e fundit për nder të ditëlindjes së madhërisë së saj. Konsullata e Përgjithshme përfaqësoi Britaninë e Madhe për 26 vjet e pozicionuar në veri-perëndim të Rusisë. Për fat të keq, kapitullit të historisë sonë po i vjen fundi. Kjo nuk është zgjedhja jonë”, deklaroi Laurie Bristow, ambasadori britanik.

Pas helmimit, më 4 mars të këtij viti në Londër, një luftë diplomatike nisi mes Britanisë së Madhe dhe Rusisë./K.C/Dritare.net

LEXO DHE :  Kandidatja për Presidente e KE: Mbështes nisjen e negociatave për Shqipërinë e Maqedoninë

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.