Burri miliarder i Salma Hayek dhuron 100 milionë euro, për rindërtimin e katedrales Notre Dame

Bashkëshorti miliarder i aktores  Salma Hayek ka premtuar se do të dhurojë 100 milionë euro, për të ndihmuar në rindërtimin e katerales Notre Dame de Paris, e cila u dogj të hënë pasdite.

Biznesmeni francez Francios-Henri Pinault njoftoi për dhurimin e tij, vetëm disa orë pas ngjarjes tragjike, ku zjarri masiv dogji ndërtesën gotike 850-vjeçare.

LEXO DHE :  Doli në përgjime, reagon Pjerin Ndreu: Nuk kam folur për shit-blerje votash

Pinault është shef ekzekutiv i Kering, që zotëron markat Gucci dhe Yves Saint Laurent.

Ndihma e tij erdhi dhe pas fjalëve prekëse të presidentit francez Emmanuel Macron, i cili tha se katedralja do të rindërtohet nga të gjithë dhe se ka filluar mbledhja e fondeve, ku bëri thirrje për ndihmë financiare./E.B-dritare.net

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.