Na ndiqni edhe në

Bota

Zelensky premton se Donbasi do të jetë përsëri ukrainas!

Zelensky premton se Donbasi do të jetë përsëri ukrainas!

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka premtuar se Donbasi do të jetë "përsëri ukrainas", pasi forcat ruse vazhdojnë të bëjnë fitime në rritje në rajonin juglindor.

Duke folur gjatë fjalimit të tij të natës të premten, Zelensky e quajti situatën aktuale në Donbas "shumë të vështirë", duke iu referuar rritjes së fuqisë së zjarrit dhe fuqisë punëtore nga Rusia në rajon.

"Kjo është arsyeja pse ne duhet të rrisim mbrojtjen tonë, të rrisim rezistencën tonë dhe Donbasi do të jetë përsëri ukrainas. Edhe nëse Rusia do të sjellë të gjitha vuajtjet dhe rrënimet në Donbas, ne do të rindërtojmë çdo qytet, çdo komunitet. Nuk ka alternativë të vërtetë," theksoi Zelensky.
Departamenti i Mbrojtjes i SHBA-së pohoi gjatë një konference për shtyp të premten se Rusia po vazhdon të ketë "fitime në rritje" në Donbas.

Ukraina vazhdon t'u bëjë thirrje partnerëve ndërkombëtarë, përfshirë Mbretërinë e Bashkuar, që t'i sigurojnë asaj sisteme të shumta raketash për të kundërshtuar ofensivën ruse.

Ndërsa pranoi kërkesën e Ukrainës, sekretari i shtypit i Pentagonit, John Kirby, theksoi gjatë konferencës së së premtes se vendimet nuk janë marrë ende./CNN/Xh.Xh/dritare.net