Na ndiqni edhe në

Bota

Mbi 10 mijë infektime në ditë/Gjysma e Francës, zonë e kuqe

Mbi 10 mijë infektime në ditë/Gjysma e Francës, zonë e

Mbi gjysma e departamenteve franceze janë deklaruar tani në "zonën e kuqe" për shkak të alarmit për koronavirusin. Kjo lejon, ndër të tjera, prefektët të marrin masa shtesë për të bllokuar përparimin e armikut të padukshëm.

Shifrat më të fundit regjistruan 10.569 raste të reja në 24 orët e fundit dhe 12 viktima.

Në Evropë, ditët e fundit janë regjistruar dy herë më shumë infeksione në krahasim me javët që lamë pas./L.F-dritare.net