Na ndiqni edhe në

Bota

Çfarë po ndodh/ Ministri i financave në Rusi thotë se vendi ka nevojë për nxitje ekonomike!

Çfarë po ndodh/ Ministri i financave në Rusi thotë se

Rusia kërkon burime të konsiderueshme financiare në mënyrë që të vazhdojë të mbështesë ekonominë e saj dhe "operacionin e saj special" në Ukrainë, shprehet ministri i financave të vendit.

"Para për një operacion special" do të thotë se nevojiten "burime të mëdha", tha Anton Siluanov në një fjalim të tij në një universitet.

Zyrtarët e Moskës këmbëngulin që t'i referohen pushtimit të Ukrainës si një "operacion special ushtarak".

Ai shton se qeveria ruse do të shpenzojë 8 trilion rubla (95.8 miliardë £) në formën e një pakete stimulimi ekonomik këtë vit. Fonde të mëdha. Ne kemi nevojë për këto burime për të mbështetur ekonominë, për të mbështetur qytetarët tanë", tha më tej Siluanov.

Ekonomia ruse ka ecur keq në muajt e fundit pasi u godit nga sanksionet perëndimore , me disa parashikime që parashikojnë që PBB-ja e saj të tkurret nga 8.5% në 15% këtë vit./BBC/Xh.Xh/dritare.net