Bota feston 50-vjetorin e mbërritjes së njeriut të parë në hënë

Bota feston një ndër ngjarjet më të rëndësishme të njerëzimit, mbërritjen e parë të njeriut në hënë. Më 20 korrik të 1969 moduli Eagle, nga Apollo 11, mbërriti në hënë. Kësaj anije iu deshën 4 ditë për të përfunduar misionin e saj. Neil Armstrong, ishte njeriu i parë që shkeli në hënë dhe u nda nga jeta në vitin 2012, në moshën 82-vjeçare.

LEXO DHE :  Vettingu/ Shkarkohet nga detyra prokurori i Krimeve të Rënda, Përparim Kulluri

Nasa festoi përvjetorin duke transmetuar videot e nisjes së anijes, duke i dhënë brezit të ri një shans për të parë momentin historik të 50 viteve më parë.

Presidenti amerikan, Donald Trump, në këtë përvjetor,  tha se ka urdhëruar NASA-n, për të dërguar sërish njerëz në hënë, por këtë herë një grua./L.F-dritare.net

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.