Bolivi/ Minatorët grevistë rrahin për vdekje zv.ministrin

I marrë peng dhe i rrahur për vdekje. Ky ka qenë fundi i zv.ministrit të Brendshëm bolivian, Rodolfo Illanes, i cili vdiq në duart e minatorëve grevistë.

Zyrtari i lartë dhe truproja e tij u rrëmbyen mëngjesin e së enjtes në postbllok të Pandur-s, në jug të La Pazit. “Të gjitha sinjalet janë se Illanes është vrarë në një sulm brutal dhe burracak”, deklaroi ministri i Brendshëm, Carlos Romero, ndërsa shtoi se për momentin nuk është mundur të rekuperohet trupi i tij.

Më shume se 100 arrestime janë kryer në lidhje me rastin e bujshëm. Autoritetet premtojnë ndëshkim ekzemplar për personat përgjegjës. Në kohën e pengmarrjes, Illanes vetë pati pohuar për radiot boliviane se kushti i lirimit të tij ishte që Qeveria të negocionte me minatorët mbi legjislacionin e ri.

LEXO DHE :  Rama tha se nuk preken koncesionet, Basha e përsërit: Të anulohen urgjentisht 150 milionë dollarët për oligarkët

Këta të fundit mbajnë të bllokuar që prej së martës një rrugë kryesore në Panduro. Protestuesit kërkojnë më shumë lëshime në lidhje me aktivitetin e tyre, këmbëngulin të kenë të drejtën të punojnë dhe për kompani private e duan një përfaqësim më të madh në sindikata.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.