Bernie Sanders shpall kandidaturën për President të SHBA

Pas disa muajsh diskutime, senatori i Vermontit, Bernie Sanders njoftoi të martën se do të kandidojë sërish për president në vitin 2020. Sanders shpall kandidaturën e tij demokratike, pas humbjes së Hillary Clinton në 2016.

“Unë po ju kërkoj të bashkoheni me mua, sot, si pjesë e një fushatë historike që do të fillojë me së paku një milion njerëz nga mbarë vendi”, shkroi ai në një email për mbështetësit e tij, pasi kishte dhënë një intervistë për radion Publike të Vermontit.

LEXO DHE :  Pesë gjykatës kamikazë, një provë më shumë se zgjedhjet duheshin bojkotuar

Sanders është një nga politikanët më të popullarizuar për votuesit demokratë dhe agjenda e tij e politikave është e fokusuar në shëndet, sigurime shoqërore dhe arsimin e lartë./E.B-dritare.net

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.