Bëni këtë aktivitet një orë në javë dhe ulni rrezikun e sulmit në zemër!

Duke bërë këtë trik të veçantë, ju keni shpëtuar jetën tuaj.

Çfarë duhet të bëni?

Ushtroheni shpesh? Sa  herë shkoni në palestër?

Ndoshta ju nuk e dinit, por ecjet, aerobia, çiklizmi dhe noti mund të ndihmojnë në forcimin e zemrës suaj. Por tani duket se, stërvitja është më e rëndësishme sesa ju mund ta mendoni.

Së fundmi është zhvilluar një studim, i cili u përqendrua në tri çështje bazë: sulmet në zemër, goditjet dhe çdo gjë tjetër që lidhet me sëmundjet kardiovaskulare.  Rezultoi se, njerëzit që ushtroheshin rregullisht kishin më pak gjasë, për të pësuar ndonjë atak në zemër, informon dritare.net

LEXO DHE :  Detajet/ Ra nga 200 metra lartësi në Shkumbin, e shpëton rripi i sigurimit

Si ta rrisni në 70% për të mos u prekur nga  sulmi në zemër?

Bëni peshëngritje në palestër!

Ngritja e peshave, për rreth një orë në javë, mund të zvogëlojë rrezikun për sulm në zemër.  Ju nuk duhet ta tejkaloni masën e ushtrimit, por merreni avash-avash, këshillon dritare.net/Përshtati: Kadrije Çako/dritare.net

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.