BBC: Dieta që duhet të ndiqni për shëndet më të mirë!

Ushqimi është një faktor kyç për të qëndruar të shëndetshëm dhe minimizuar rrezikun e diabetit të tipit 2, sëmundjeve kardiovaskulare dhe kancerin. Por si të qëndrojmë të shëndetshëm, gjithë kohës?

Mos u shqetësoni, BBC e ka gjetur një zgjidhje për të gjithë.

Nëse doni të jeni të shëndetshëm, ju duhet të hani fibra. Sipas raporteve të fundit, të rriturit duhet të hanë minimumi 25-30 gram fibra në ditë, shkruan BBC.

Lëkura e një patateje përmban 2 gram fibra, një banane ose karotë 3 gram, lëkura e mollës 4 gram.

Gjithashtu fibrat i gjeni te frutat dhe perimet, apo disa drithëra që hani në mëngjes. Te buka, makaronat, fasulet, thjerrëzat, arrat dhe farat, informon dritare.net

LEXO DHE :  Rikthehen guroret në perlën e turizmit, banorët: Jemi lodhur, po na pamundësojnë punën!

Për të rritur futjen e fibrave në organizëm, hani patate me gjithë lëkurë, makarona me grurë të bardhë, orizin e bardhë, buke integrale, fasule dhe supa të ndryshme. Ahh, mos i harroni frutat dhe perimet ëëë!

E rëndësishme për të qëndruar të shëndetshëm është edhe reduktimi i kripës. Studimet thonë se, reduktimi i kripës është po aq me rëndësi sa lënia e duhanit, kur bëhet fjalë për zvogëlimin e sëmundjeve të zemrës, informon dritare.net

Kripa e tepërt rrit presionin e gjakut, prandaj bëni mirë të mos e hani shumë!/Përshtati: Kadrije Çako/dritare.net

 

 

 

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.