Grabitja/ Basha: Fakte tronditëse kanë dalë në dritë

Lideri i opozitës, Lulzim Basha përmes një deklarate nga selia blu ka folur për grabitjen e dy ditëve më parë në Aeroportin e Rinasit. Basha u shpreh ndërkohë se, fakte tronditëse kanë dalë në dritë nga grabitja. Basha tha se, përgjegjësinë për sigurinë në aeroport e ka policia dhe shteti. Basha tha ndër të tjera se, grabitja e 10 milionë eurove mund të ishte parandaluar. Kjo grabitje sipas Bashës tregoi dështimin e policisë dhe rënien e shtetit.

“48 orë pas tronditjes së Shqipërisë dhe të mbarë botës nga grabitja e armatosur në Rinas, pyetjet janë shtuar dhe përgjigjet mungojnë. Rama po mundohet që dështimin e policisë dhe qeverisë dhe rënien e shtetit para krimit t’ia faturojë një kompanie private. Si për çdo gjë tjetër fajin e ka të tjerët. Ai as që e vret mendjen. Mendja e tij është si të vjedhë dhe grabisë Shqipërinë me oligarkët. Ngjarja e Rinasit jo e shkëputur dhe as e vetmja. Pjesë e zhvillimeve në gjithë Shqipërinë, pjesë e rrëmbimeve në Vlorë, grabitjet me armë të bizneseve, postave, vrasjet dhe rrëmbimet e bankierëve kanë filluar me instalimin e Edi Ramës në pushtet. Vrasjet dhe rrëmbimet e biznesmenëve dhe bankierëve kanë filluar me ardhjen e Ramës në pushtet. Në Shqipëri ligjin e bën krimi. Përgjegjës për sigurinë në Rinas  dhe kudo është qeveria dhe shteti shqiptar dhe jo kompania. Në bordin e Autoriteti Civil është vetë ministri i Brendshëm, por ministri nuk ka qëllim që të mbrojë vendin dhe qytetarët nga kriminelët. Vetë Edi Rama ka pranuar publikisht se bandat luftojnë brenda qyteteve. Admir Murataj asnjëherë nuk u kap dhe pse  ishte në kërkim dhe kreu katër grabitje brenda tre vitesh.

Fakte tronditëse kanë dalë në dritë, ngjarja mund e duhej të ishte parandaluar, nëse do të zbatohej urdhri i Ministrit të Brendshëm, 5 gusht 2018, nr 130 që kërkon që policia e shtetit të shoqërojë e ruajë transportimin e vlerave monetare, e të garantohet nga policia shënimi i cdo ngarkese me para. Kompania ka dështuar të sigurojë sigurinë, figuron të jetë në bashkëpronësi me Eno Bushin, avokat i George Rifomatos, piloti italian i rrëzuar me drogë. Bashkëshortja e tij Joana Bushi është drejtoreshë e Trafikut Ajror dhe para kësaj ka qenë drejtoreshë e Belinda Ballukut. Admir Murataj asnjëherë nuk u kap dhe pse  ishte në kërkim dhe kreu katër grabitje brenda tre vitesh.”,- tha Basha./K.C/dritare.net

LEXO DHE :  Veshjet më të bukura të javës, nga zonjat mbretërore!

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.