Balla: Nuk ka ndodhur kurrë më parë, akti i Metës antikushtetues

 

Kreu i Grupit parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla gjatë fjalës së tij të mbajtur në kuvend, në seancën 5 orëshe ku do të diskutohet shkarkimi i Presidenti Meta, ka thënë se zhdekretimi i zgjedhjeve është një akt antikushtetues, ndërsa bëri thirrje për të gjithë deputetët të votojnë rezolutën.

“Duke e konsideruar këtë akt që synon të pengojë në mënyrë të kundraligjshme realizimin e të drejtës kushtetuese të shtetasve shqiptarë për të zgjedhur përfaqësuesit e tyre vendor, në emër të grupit të PS-së kam kërkuar këtë mocion që rrallëherë që është hera e parë që mbahet për herë të parë në 28 vite të demokracisë së re shqiptare, do të kërkoja pa dallim të miratonim së bashku një rezolutë siç e keni përpara. Dekreti i datës 10 qershor është hapur antikushtetues.

LEXO DHE :  Rama: Beteja jonë nuk është me Metën, por me KÇK

Në raport me zgjedhjet, Presidenti ka vetëm një kompetencë atë të caktimit të datës së zgjedhjeve”, tha Balla./ I.M-Dritare.net

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.