Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Arta Vorpsi u betua në noteri, Presidenca: Mund të betohej edhe në parukeri!

Arta Vorpsi u betua në noteri, Presidenca: Mund të betohej edhe

Gjyqtarja Arta Vorpsi,  e cila është emëruar nga Këshilli i Emërimeve në Drejtësi, si gjyqtare në Gjykatën Kushtetuese, por e cila nuk njihet nga Presidenti, dhe vendin e saj me dekret të Metës e ka zënë Marsida Xhaferllari, është betuar ditën e sotme si gjykatëse në një noteri.

Meta kishte refuzuar t'i bënte një ceremoni betimi, ndërsa zëdhënësi i Presidenti Tedi Blushi ka reaguar pasi ajo është betuar tek noteri.

“Presidenti i Republikës Sh.T.Z Ilir Meta nuk ndalon askënd të betohet as tek noterja, as tek parukierja. Presidenti Meta është betuar me dorë mbi Kushtetutë dhe për të Shqipëria dhe shqiptarët janë të parët”, shkruan Blushi në Facebook./ I.M-Dritare.net